O meni

Moja fotografija
Diplomirani biolog, naučna novinarka, naučni komunikator, edukatorica, BA ruski jezik i književnost, MA komparativne književnosti, fact-checker. European science journalist of the year 2022 - drugo mjesto. WHO infodemic manager certifikat i Health metrics Study design-Evidence based medicine trening.

ponedjeljak, 23. veljače 2015.

O filmu-"Still Alice" Oskar za najbolju žensku glavnu ulogu


Dakle, pogledala sam film „Još uvijek Alice“ (eng. Still Alice) i imam svašta nešto za reći.
A to što imam reći se svodi na: plakala sam uz ovaj film. Kada na ovom blogu pišem o filmovima, onda stvarno mrzim prepričavati o čemu se radi. Jednostavno, to tako ne ide. Ako hoćete da vidite o čemu se radi, nađite prepričatore. Ali eto, ukratko- to je priča o ženi koja u 50. godini otkrije da boluje od Altzeheimerove bolesti.
Kao neko ko je maštao da radi na Max Planck institutu na fundamentalnim istraživanjima ove bolesti, svakako da sam ovaj film vrlo pažljivo gledala. Ali, istraživanja i svi ti naučni radovi me ne mogu natjerati da zaplačem.
Slika žene, nekada važne i uticajne koja se cijepa kao da je od krtog papira, jer joj se cijeli svijet ruši, ne može nas ostaviti ravnodušnim. Heroina Julianne Moore u ulozi Dr. Alice Howland je vandredno dobra. Vješto je izbjegla patetiku koju ovaj scenario krije i obogatila film svojom izvedbom. Tu je i cijeli njen svijet- muž, kojeg glumi Alec Baldwin,djeca, okolina...sve je izuzetno realistično. Ovdje čak volim i inače mi mrsku Kristen Stewart, u ulozi mlađe kćerke Alice, Lydiae.

Scenario filma je adaptiran prema istoimenom romanu Lise Genove, iz 2007. Ja bih, pored scenarija i glume, pohvalila i kinematografiju, za koju je bio zadužen Denis Lenoir, zbog trenutaka koji nam pokazuju kako Alice gubi kontakt sa vojom okolinom, kada kamera koristi plitke planove i defokusira pozadinu, jer je upravo ta izmaglica ono kako Alice vidi svijet.

Ovo je film o borbi sa sobom, o ljubavi, o porodici, o razgovorima sa sobom samim. Jer, teško se suočiti sa činjenicom da će se ova planeta jednom okretati i kada nas više ne bude, a još teže je kada to spoznate, a istovremeno gubite dodir sa tim svijetom. Šta je naša komunikacija sa svijetom? Naš posao, naša porodica, prijatelji, hobiji, omiljena jela...sve to je ono što nam daje identitet. Prestrašno je biti živ i biti istovremeno svjestan kako se taj identitet gubi, da kopnimo i pretvaramo se u ništa. Smrt je ljepša kad dođe naglo i cijele nas isključi.  „Još uvijek Alice“ pokazuje koliko je naš vlastiti identitet konstrukt, kako ne postojimo mimo neke ravnoteže molekula u našem organizmu. Kopnjenje duše i uma dok tijelo još gura „ono svoje“, pretvara nas u neljudsko biće, koje mora bježati u tamu stigme.

Ipak, treba imati na umu i činjenicu da većina oboljelih od Altzheimerove bolesti nema socijalne privilegije kao Alice i njena porodica. Njihove sudbine su još stravičnije. Najgore od svega je to što čak ni najbliži često ne prepoznaju na vrijeme znakove bolesti ili oboljele ismijavaju.
„Još uvijek Alice“ je film o empatiji, o vezama, o razumijevanju, o ljepoti ljudskog uma. Slomiće vam srce.




Nema komentara:

Objavi komentar