O meni

Moja fotografija
Diplomirani biolog, naučna novinarka, naučni komunikator, edukatorica, BA ruski jezik i književnost, MA komparativne književnosti, fact-checker. European science journalist of the year 2022 - drugo mjesto. WHO infodemic manager certifikat i Health metrics Study design-Evidence based medicine trening.

nedjelja, 10. svibnja 2015.

Shizofrenija i kapitalizam - novi pogled na film „Fight Club“ (1999.) Davida Finchera


Uvod

Film Fight Club, kod nas preveden kao „Klub boraca“ jedan je od najkontroverznijih filmova novije generacije. Kada je izašao, nije bio shvaćen i nije imao komercijalni uspijeh, uprkos sjajnoj glumačkoj postavi, svežem načinu snimanja i intrigantnoj priči. Tek nakon izlaska u DVD formatu, ovaj film je stekao glas „kultnog filma“ i „filma generacije“. Međutim, uprkos postojanju više kritika filma, kao da su sve ove kritike podbacile vidjeti u filmu tragove Lacanove, Deleuzeove i Guattarijeve misli. Niti jedna kritika do sad nije se bavila pitanjem identiteta kroz prizmu Lacanove psihoanalize, dok  interpretacije koje su se bavile pitanjem kapitalizma, tačnije neoliberalizma u filmu, poput one Henrya Girouxa i Imre Szeman iz 2001[1]., nisu umjele prepoznati elemente koji odgovaraju onome o čemu diskutuju Gilles Deleuze i Félix Guattari u knjizi „ Anti-Edip“.



Za analizu ovog filma problem predstavlja i nedostatak koncenzusa o žanru. Različite kritike i izvori etiketiraju ovaj film čas kao crnu komediju, čas kao dramu, zatim kao neo-noir film, akcioni film i triler. Međutim, ovaj film se ne uklapa potuno niti u jedan od ovih žanrova i ne može se tumačiti samo preko žanrovskih odrednica.  Film je dobio oznaku R zbog scena nasilja, seksualnosti, anti-socijalnog ponašanja i govora.

Deleuze i Guattari koriste niz termina i sintagme, poput „želeće mašine“, „tijelo bez organa“ i deteritorijalizacija“ koji vode porijeko iz Lacanove psihoanalize i nekih kulturalnih fenomena, naročito pojave Antonina Artauda.

Lacanova L-shema i njena primjena na problem identiteta u filmu „Klub boraca“

Pedesetih godina prošlog vijela Jacques Lacan je počeo upotrebljavati dijagrame kako bi što zornije prikazao svoju psihoanalitičku teoriju.  Razvio je i posebnu „algebru“, sistem označitelja za Veliko Drugo, za subjekt i sl. Ipak, prvi dijagram koji je napravio, L-shema(nazvana tako jer vizuelno podsjeća na grčko slovo lambda), postao je najpopularnije fundamentalno oruđe svake teorije identiteta koja se bar malo oslanja na Lacanovu misao. Evo kako izgleda shema L:

Shema L, koju je Lacan po prvi put sistematizirao i predstavio u La Lettre volée, povezuje registre Realnog, Imaginarnog i Simboličkog i zapravo predstavlja svojevrsnu topologiju identiteta. Ovom shemom Lacan  dopunjuje i komentira Freudovu topologiju identiteta id/ego/superego. Lacanova shema- L  ima četiri konstituirajuće tačke: S (es, subjekt), moi (ego, a), moi' (drugi, other, autre, a') i Autre (Veliko Drugo, Other). S stoji na mjestu frojdovskog ida, to je nesvjesni konstituent identiteta, nagon, fiziologija bića i pripada oblasti Realnog te je to Lacanovo tumačenje onog Freudovog Wo Es war, soll Ich werden. Moi bi odgovaralo frojdovskom egu, a moi' bi bio „onaj drugi ja“, tj. onaj ja sa kojim se identifikujem. Vrlo je zanimljivo posmatrati one faze u razvoju djeteta i tinejdžera kada nalazi uzore u različitim pjevačima, glumcima i slično, pokušavajući graditi svoj identitet naspram tog drugo, koje je, istovremeno i sebstvo. Upravo moi' možemo najlakše predočiti ovom slikom uzora i idola, onoga sa čime se identificiramo. Moi i moi'  pripadaju registru Imaginarnog, slika. Četvrti konstituent ove sheme je Drugo (Veliko Drugo, Autre), ono pripada registru Simboličkog i ono oblikuje subjekt na način da subjekt toga nije svjestan. Vektor koji u shemi L povezuje Veliko Drugo i subjekt blokira vektorska osa između moi i moi' (u shemi L nazvana „imaginarna osa“). Zbog toga, veza između Subjekta i Velikog Drugog je prekinuta i tek se razaranjem veze između moi i moi' ostvaruje veza između Velikog Drugog i Subjekta. Sam identitet je dispergiran između ove četire tačke.




Zapravo, ovaj Lacanov dijagram pokazuje još jednu stvar-pokazuje kako čisto mišljenje ne postoji, jer se mišljenje mora odvijati preko registra Simboličkog, a to je mjesto Velikog Drugog-Autre. Autre je također mjesto normi i zakona, pri čemu upravo Autre proizvodi nagon, odnosno, nesvjesno.
Primijenjana na film „Klub boraca“ , shema-L bi imala ovakvu topologiju:
Fight Club-S  
Narator- moi
Tyler Durden-moi
Marla-Autre

Marla je istovremeno i strano tijelo i dio identiteta. Sam narator izjavljuje „ da imam tumor, zvao bi se Marla“ . Marla je utjecaj spolja, ona je prijetnja strukturi onoga „mi“ kod naratora  animozitet prema njoj dobiva formu podsvjesnog ubistva sa predomišljajem, u trenutku kada narator odbija doći po Marlu kada ona uzme preveliku dozu xanaxa. Ovo podsvjesno zapravo vrši ono što bismo mogli nazvati  „diskursom čišćenja“[2] i jednom metaforom obešćašenja (infamation). Marla je stanac koji ne može biti inkorporiran u naratora, istovremeno mu je i privlačna i odurna . U filmu, Marla ima i visok stepen seksipila, atribute femme fatale, ali i određenu „prljavost“ oličenu u „heroine chic“ kostimografiji.



Narator u filmu nema imena, samo je  ponekad u scenariju označen i kao „Jack“. On mijenja imena na sakou kada ide u različite terapijske grupe. To ime, „Jack“ je bilo ko, odnosno ono što se u engleskom govornom području naziva „everyman“. Jack, John, Bill- to su neka od najčešćih imena u zemljama engleskog govornog područja i vrlo su bezlična, mogli bismo ih uporediti sa našim pandanima Pero Perić, Mujo Mujić. Ipak, „Jack“ , premda bezličan, nije nesvjestan i ne može se a priori staviti na mjesto S u shemi-L. Jack je svjestan oblik postojanja, on se opire nagonima, on je ono što možemo nazvati „moderan, civilizovan čovjek“. Kastriran je pravilima sistema i njegovi nagoni su sputani, potisnuti negdje u dubini njegova Jastva. Zato on ni ne može stupiti u seksualnu vezu sa Marlom. Pravila društva jedinku uče da je seksualnost karakteristika životinje, a ne civilizovanog bića i da treba kontrolisati sve fluide koji teku tijelom-hormone, neurotransmitere, želučani sok, krv, flegmu, spermu. Zapravo, sistem i pravila socijalnog ugovora koje sistem promovira jesu svojevrsna entelehija patera (papa) iz trokuta odnosa bébé-mama-papa.



Papa predstavlja mjesto norme, zabrane i uvođenja reda. Zabrana koju papa postavlja jeste zabrana seksualnog odnosa sa majkom, zabrana incesta. Ali, papa je istovremeno i mjesto identificiranja, jedan od prvih moi' tačaka topologije identiteta. Potrebno je, dakako, naglasiti kako se niti jedno od mjesta u ovom trokutu-bébé/mama/papa zapravo ne odnosi na stvarnu porodicu. Mama može imati ulogu oca, a otac majke. Bebe ne mora samo biti muškog spola, pa da osjeća strah od vlastitog biološkog oca, jer i žensku djecu kastriraju pravila sistema koji ima funkciju oca-on postavlja normu kakvo ponašanje će biti okarakterisano kao čedno, a kakvo kao „uličarsko“, da ne kažem, prostitutsko.
Narator je, suštinski, u potpunosti i uspješno kastriran lik. On je samac, a svaku naznaku seksualnosti odbija sa zgražavanjem dobro istreniranog kastrata. On radi kao radnik osiguranja na procjenjivanju štete i  pripada tzv.klasi „grey collars“, osnosno ljudima iz tercijarnog sektora privrede koji ne pripadaju ni „blue collars“(radnička klasa u plavim odijelima poput automehaničara, vodoinstalatera, građevinskih radnika) ni „white collars“ (prave birokrate, ljudi koji radi u svojim cubics i pripadaju neproizvodnom sektoru). Upravo je shvatanje pozicije naratora u privredi, odabir njegovog zanimanja jedan od krucijalnih elemenata razumijevanje filma. Ova, uslovno rečeno „kasta“, zadužena je za proizvodnju proizvodnje i okosnica je konzumeritičkog stila života. Istovremeno, ovoj klasi je stvoren pavlovljevski uslovni refleks da se osjećaju inferiornima u odnosu na prave „white collars“, što proizvodi frustraciju. Premda položaj „white collars“ suštinski nije ništa bolji od položaja „grey collars“, ovi potonji su kondicionirani da se osjećaju nesretnijima i manje vrijednima. Treba dodati i to da „Jack“ kao radnik osiguranja ujedino osigurava i konzumeristički sistem-njegov zadatak u tom lancu mašina je procijeniti u koliko slučajeva se osiguranje ne treba isplatiti kako se ne bi oštetila korporacija. On je strvinar koji živi od toga kako da se nikakva naknada ne isplati porodicama unesrećenih i  poginulih u kolima njegove korporacije .
Pri  svemu tome, zanimanja „grey collars“ donose dovoljno sredstava da bi se pripadnici ove socijalne klase mogli predati onom jedinom što im je preostalo da ih čini srećnima - kupovini stvari. To se vremnom pretvara u gomilanje stvari, koje kuliminira u metafori „Ikea-boy“.
Međutim, sa stvarima ima jedan mali, sasvim mali problem - one se kvare i može ih se uništiti. Srž ovog problema otpjevao je David Gahan u stihovima Martina Gorea za pjesmu „Precious“ Depeche Modea: „Things get damaged, things get broken.I thought we'd manage, but words left unspoken. Left  us so brittle. There was so little left to give. “
Onog trenutka kada se taj mali čovjek, „Jack“, silom prilika odvoji od svojih stvari koje skuplja kao mala vjeverica i trpa u svoju rupu, tada pronalazi čovjeka kakav bi i on sam želio da bude. Onog trenutka kada „Jack“ ostane bez svega-bez svoje rupe zvane dom i bez svojih stvari, onda kada mu izgori stan, on se vezuje za Tylera Durdena, prodavca luksuznih sapuna kojeg je sreo u avionu.
Tyler Durden je možda, iza likova Quentina Tarantina, jedan od najegzotičnijih (anti)junaka našeg doba. Tyler ne mari za konvencije, Tyler nije kastriran. Njegovo ime je neobično, upečatljivo, samo njegovo. On nije anoniman, on jedini u filmu ima i svoje ime i prezime. Njegova odjeća nije činovničko odijelo, košulja i kravata. On je rođeni lider, izuzetno karizmatičan i seksipilan, privlačan istovremeno i suprotnom spolu i muškarcima. Ta njegova satirska potentnost, izražen libido, poslovne i socijelne vještine, retorika i šarm zapravo su različite pojavnosti dva primordijalna nagona-nagona za samoodržanjem i nagona za produženjem vrste, sublimirana u nekoliko različitih slojeva ličnosti. On je istovremeno grub i nježan, zaštitnički raspoložen, ali i željan krvi, ratnik i ljubavnik, modno osviješten „prahipster“, nekonzumeristički tip, neo-revolucionar, isporučitelj subliminalnih poruka. Tyler Durden je hodajući falus. Ipak, on nije goli, nesvjesni nagon. On je nagon, falus sublimiran u nešto što bismo mogli nazvati skup antiteza. On je ono što bi svaki muškarac želio biti. Tyler Durden je ideal. Istovremeno je i očinska figura i brat, najbolji prijatelj koji bi bez ikakve želje za koristoljubljem pokušao pomoći i u tome uspio. Tyler postavlja norme (pravila Kluba boraca, zabrana razgovaranja o njegovom odnosu sa Marlom), što ga stavlja u poziciju da norme može i kršiti. On nije zupčanik u mašineriji, on je kamičak koji zaustavlja sistem, iz čiste obijesti. Njegov seksipil zavodi mase i on sve potčinjava sebi. Pri tome, to nije njegova krivica-to je krivica onih koji su dozvolili da njihov nagon bude potisnut i da onda eskalira kroz potčinjavanje Tyleru čak i onda kada on traži krv i pesnicu. Ipak, takvo ponašanje je sasvim očekivano – masa traži da bude podčinjena i porobljena, umjesto slobode ona traži potlačivanje. Vrlo je zanimljivo kako Wilhem Reich objašnjava ovaj fenomen: „Prisiljavanje na seksualno samosavladavanje, tj. održavanje seksualnog potiskivanja, dovodi do nastajanja grčevitih osjećajnih predstava o časti, obavezi, hrabrosti i samosavladavanju.“[3] Reich zapravo govori o tome kako je potisnuti seksualni nagon, najviše kroz zabranu masturbacije, zapravo način na koji sistem (norma) kastrira pojedinca kako bi ovaj bio poslušan i produktivan element, „one another brick in the wall“. Proleterska klasa još zadržava te primordijalne nagone nesputanima, dok građanska klasa ili, kako je Reich naziva, malograđanska klasa, suspreže seksualnost.  „Jack“ je upravo to – pripadnik klase činovnika, „Grey collar“, koji sputava svoju seksualnost.  Međutim, ni drugi muškarci koji bi postali članovi kluba nisu ništa seksualniji – tu je Bob Paulson sa „kurvanjskim“ grudima, čovjek koji je toliko ekstremno (zlo)upotrebljavao steroide da mu se poremetio balans hormona te je dobio ogromne ženske, „kurvanjske“ grudi i rak testisa –dakle, a priori je izgubio svoju primarnu spolnost, zatim feminizirani „Angel Face“ kojem „Jack“ u tuči u klubu potpuno defromira lice te niz drugih manje ili više anonimnih ljudi. Ipak, svima njima je zajedničko jedno – postali su demaskulinizirani. Sam Tyler jednom naglašava kako su oni generacija muškaraca koja nije imala priliku dokazati se u ratu i koju su odgajala žene. Oni ili nemaju djece ili su ih se njihovja djeca  gotovo pa odrekla. Očinstvo je, uz ratovanje i jak seksualni nagon karakteristika muškarca. Oni koje nemaju niti jednu od tih odlika nisu muškarci, jednostavna je logika . Zato se razvija pasivno-homoseksualna linija privlačnosti prema Durdenu, koji je sve ono što oni nisu – slobodan, nesputan, ima jak libido na koji nema zabranu. Tyler je stvoren da bude vođa, onaj sa kojim se treba identifikovati i prema kome treba usmjeriti svoju seksualnu energiju, supstituiranu pod onim što zovemo poslušnost – svi članovi kluba bezpogovorno prihvataju pravila kluba, pravila Tylera. U tom smislu, Tyler ima i ulogu Autre, jer iz Autre dolazi norma, ali je Tyler mnogo bliži za ostvarivanje identifikacije od Autre.  Dakle, radi osjećaja časti koji je posljedica sputanog seksualnog nagona, privučeni Tylerom, ljudi krvare i prebijaju jedan drugog u Klubu boraca.



Ovo kondicioniranje pojedinca da postane „ispravan“ član društva počinje još u ranom djetinjstvum kada roditelji stave djetetu zabranu na čin masturbacije. Tyler Durden je anarhista i svjesna karikatura i ironiziranje „Velikog vođe“. Ključ za razumijevanje Tylera kao vid ironiziranja kulta velikih vođa koji zavode široke narodne mase (koje se ekstatično „zaljubljuju“ u lik vođe, velikog oca ili sina nacije) jeste subverzivni trenutak kada Tyler u porodične crtane filmove ubacuje subliminalnu poruku u vidu erektiranog penisa. On time subliminalno podražava sistem limbičnih, nagonskih reakcija nervnog sistema, id. Odnosno, navodi na masturbaciju i oslobađanje seksualnosti.
Potiskivanje, zatomljivanje seksualnih prohtjeva sprječava provođenje bunta[4]. Tylerov pokret je u osnovi anarhističko-hipermaskulini sa ciljem remaskulinizacije, povratka „muškosti“ kastriranih pripadnika činovničke klase. Sam Fight club jeste amplificirani nagon, nastao usljed zatomljivanja u kojem prirodna agresija i seksualni nagon narastaju do nivoa brutalnog sadizma[5], pri čemu treba naglasati da mehanizam ovog djelovanja masovnopsihologijski.
Postoji određena doza homoerotičnosti u odnosu između „Jacka“ i Tylera.  Tyler se dobro osjeća u svojoj koži i bestidno se pokazuje Jacku. Ipak, postoje dva ključna trenutka u filmu koja vjerovatno stvaraju tabu na tjelesni odnos između „Jacka“ i Tylera: trenutak prepoznavanja u kojem se Tyler ispovijeda „Jacky“ o tome kako njegov otac nije puno mario za njega, što je bila sudbina i samog „Jacka“ i to Tyler priča baš u trenutku kada nag leži u kadi,  te trenutak kada Tyler spašava Marlu koja se predozirala i počinje sa njom turbulentnu seksualnu vezu. Tu se svako obećanje homoerotske situacija završava samo na obećanju, a Tyler, Marla i „Jack“ postaju jedna vrsta pseudo-porodice, trokut bébé-mama-papa.
U tom trenutku, Marla, od nečega čega se treba gaditi, za „Jacka“ postaje gotovo pa privlačna, ali s obzirom da se on identificira sa Tylerom kao sa ocem kakav mu je trebao dok je bio dijete, a kakvog nikada nije imao, to nije moguća ni homoerotsko-(pseudo)incestualna veza sa Tylerom niti (pseudo)incestualna veza sa Marlom, jer ona, održavajući seksualnu vezu sa Tylerom postaje „mama“. Odnosi u ovom trokutu vjerno preslikavaju odnose iz „Jackove“ biološke porodice. Boravak u ruševnoj Tylerovoj kući u napuštanom dijelu gradu (koja je samo metafora urušavanja društva) je simbolička poststrukturalna psihoanaliza lika kojeg zovemo „Jack“.
Tyler Durden je ujedino jedna od tačaka iz koje polaze različite kulturalne reference u filmu. Zbog obilja takvih remarki, ovaj film možemo svrstati i u kategoriju metafilma.


Jedna od takvih refenci je svakako crnohumorna refenca na Holokaust kada se otkriva da Tyler svoj luksuzni sapun pravi od medicniskog otpada bačenog nakon liposukcija na plastičnoj hirurgiji. To je scena koja ubjedinjuje najbolniji i najkontroverzniji crni humor sa kuliminacijom apsurda jer Tyler skupo prodaje salo u obliku sapuna istim onim ljudima koji su već jednom platili hirurgu da im taj višak masnog tkiva (koji su dobili konzumerističkom proždrljivošću) uklone. Dakle-to je još jedan primjer kako proizvodnja (hrane) potiče potrošnju (prežderavanje) koja ponovno potiče potrošnju (plaćanje liposukcije) koja, preko Tylera, potiče proizvodnju nečega besramno skupog i u tom i takvom obliku nepotrebnog (sapuna), pri čemu je taj proizvod veoma tražen samo zato što je besramno skup, dakle, ponovo potiče potrošnju. Tylerov sapun u ovom filmu samo je konkretizacija apsurda bezglave proizvodnje i potrošnje, a konzumerizam je naglašeno „drugi fašizam“.

Još jedna kulturalna referenca, ovaj put na drugi film, jeste noćni „hobi“ Tylera Durdena, koji vodi malo kino sa projekcijama porodičnih filmova. Filmovi su na kolutovima i potrebno je pratiti znak (vrh cigare) da bi se jedan kolut na vrijeme zamijenio drugim. Tyler djeluje subverzivno na ovaj trenutak tako što u  tom trenutku između dva koluta ubacuje subliminalnu sliku penisa u stanju erekcije. Svi u publici vide to što vide, ali niko nije siguran da je to vidio. Ovo isto radi Ingmar Bergman u svom čuvenom filmu „Persona“ na samom početku.



Kapitalizam i shizofrenija

Koncept kojim Deleuze i Guatari počinju knjigu „Anti-Edip“ je koncept „želeće mašina“. „Želeća mašina“ je nesvjesno, ono što je Lacan označio sa „S“ u svojoj Shemi L. Želeće mašina je čista fiziologija, nagon, a jedna od osobina joj je da je „priključenja“ na druge želeće mašine (primjer: usta-dojka), čime se stvari beskonačan fluks, odnosno, sistem tokova fluida. Oni tumače doživljaj prirode kao procesa proizvodnje-od fotosinteze, uzimanja hrane, dojenja, varenja, sekrecije i eskrecije, svi procesi u prirodi, prema Deleuze i Guattariju jesu proces proizvodnje, odnosno jedan nemjerljivi, kontinuirani fluks supstanci i energije. Sve u tom ciklusu je proizvodnja, proizvodnja proizvodnji, „delanje i trpljenje, proizvodnja potrošnji“[6].
Binarna proizvodnja je suštinska stvarnost čovjeka i prirode[7], a sama želja je ono što proizvodi binarno pravilo želećih mašina, pod čime se podrazumijeva to da je jedna želeća mašina priključena na drugu. Želja je ta koja stvara spomenuti fluks.
Univerzalni proizvođač je, prema Deleuzeu i Guattariju, shizofreničar. Međutim, oni pod pojmom „shizofrenišar“ ne podrazumijevaju ono što podrazumijeva standardna medicina-njihov shizofreničar je svaki čovjek unutar fluksa. Njihov shizofreničar je konzument i istovremeno, proizvođač želje da se želi nešto što treba konzumirati. Takve želeće mašine rade „samo kada su u kvaru, stalno se kvareći“[8]
Deleuze i Guattari idu dalje, objašnjavajući kako želeće mašinu nisu „projekcije u obliku fantazama niti stvarne projekcije u obliku oruđa“[9] te da one zapravo konstituišu „needipovski život nesvjesnog“[10].
U svom filozofskom pogledu na odnos želje i kapitalističkog društva, te ponovnom ispisivanju Marxovog materijalističkog viđenja istorije, Deleuze i Guattari razvijaju vrlo specifičan termin, „shizoanaliza“. Ova termin je izuzetno komplikovan i slojevit, ali je neophodno pokušati ga razumjeti. Osnovni postulati shizoanalize su:

1.       Svaka nesvjesna libidinalna investicija je socijalna;
2.       Suprotno od teorije psihoanalize, shizoanaliza smatra kako libido ne treba biti deseksualiziran, odnosno, sublimiran.

Bila je skaredna njihova tvrdnja da je seksualnost svugdje oko nas – u načinu na koji neki činovnik slaže predmete, u načinu na koji se građanska klasa odnosi prema proleterijatu, načinu kako kapital cirkuliše.
Upravo je „Ikea-boy“ , sa svojim činovničkim poslom koji mu pruža određenu vrstu nesvjesnog seksualnog zadovoljstva, jedan od klipova jedne velike želeće mašina koja oblikom kuliminira u „Klubu boraca“. Čitava seksualnost se događa među mašinama, kroz njihove „međusobne borbe, superponiranja, uglavljivanja u vidu cigala“[11]. Možda upravo od ove genijalne konstatacije Deleuzea i Guattarija potječe onaj čuveni stih Pink Floyda „Just another brick in the wall“.
Samo saznanje šizme ličnosti u filmu „Klub boraca“, trenutak kada narator shvata da su on i Tyler jedna te ista osoba, odnosno, da je Tyler njegova projekcija sebe kakav želi biti , „idealni ja“ (ideal ego, njem. „Ideal Ich“, franc. „moi idéal“ dešava se u imaginarnom poretku, u registru slika. Tyler je ovdje istovremeno postrehač želje, postrehač konzumerizma, ali i neko ko osvještava banalnost tog lanca kupuvine i prodaje, potrošnje, razmjene i investicija. Uništiti želeću mašinu znači uništiti prvobitni klip mašine, Tylera, a kako je on ujedino i projekcija idealnog ega naratora, to znači i uništiti imaginarnu vezu koja se, prema shemi-L nalazi između naratora (moi) i Tylera (moi'). Uništavanjem imaginarne ose, Autre i S (Marla i Fight Club) stupaju u kontakt i to je trenutak kada pripadnici Fight Cluba (ništa drugo nego manji klipovi u sistemu želeće mašine)dovode Marlu  naratoru Jacku. Fight club nestaje, nestaju i zgrade, simboli potrošačkog drušva (banke), nestaje dug.  Ostali su samo Jack i Marla, držeći se za ruke, po prvi put u toku čitavog filma u fizičkom kontaktu, prihvaćajući jedno drugo. Prihvatanjem Marle, Jack je prihvatio Drugo, a time i samog sebe, a circulus vitiosus želeće mašine nestaje.







Bibliografija:
Wilhem Reich, Masovna psihologija fašizma, Mala edicija „Ideja“, Mladost Beograd 1981
Gilles Deleuze/Felix Guattari, Kapitalizam i shizofrenija:Anti-Edip, Izdavačka knjižarnica Zorana Stojanovića, Sremski Karlovci, 1990.
Fethi Benslama, „Identitet i izvlaštenost“, Forum Bosnae 18 (2002.).






[1] Giroux Henry; Szeman, Imre (December 2001), "Ikea Boy Fights Back: Fight Club, Consumerism, and the Political Limits of Nineties Cinema", in Jon Lewis, The End of Cinema As We Know It: American Film in the Nineties (Paperback), New York University Press, pp. 95–104, I
[2] Fethi Benslama, „Identitet i izvlaštenost“, Forum Bosnae 18 (2002.) str. 5
[3] Wilhem Reich, „Masovna psihologija fašizma“, Mala edicija „Ideja“, Mladost Beograd str. 64.
[4] Prema Wilhem Reich, Masovna psihologija fašizma, Mala edicija „Ideja“, Mladost Beograd str. 38.
[5] Prema Wilhem Reich, Masovna psihologija fašizma, Mala edicija „Ideja“, Mladost Beograd str. 39
[6] Gilles Deleuze/Felix Guattari, Kapitalizam i shizofrenija:Anti-Edip, Izdavačka knjižarnica Zorana Stojanovića, Sremski Karlovci, 1990 str. 7
[7]Gilles Deleuze/Felix Guattari, Anti.Edip str.8
[8] Gilles Deleuze/Felix Guattari, Anti Edip str.10
[9] Gilles Deleuze/Felix Guattari, Anti.Edip, str. 317
[10] Gilles Deleuze/Felix Guattari, Anti-Edip str.318
[11] Gilles Deleuze/Felix Guattari, Anti-Edip str.176

Nema komentara:

Objavi komentar